Atacantul echipei FC Barcelona, Lionel Messi, a marcat un gol în partida cu Olympiacos Pireu, câştigată de formaţia catalană cu scorul de 3-1, miercuri, în Liga Campionilor, şi a ajuns la 100 de goluri reuşite în competiţiile organizate de UEFA, la nivel de club.

Internaţionalul argentinian, în vârstă de 30 de ani, a marcat de 97 de ori în Liga Campionilor şi de trei ori în Supercupa Europei, în 122 de meciuri jucate.

Doar Cristiano Ronaldo (32 de ani) a reuşit să înscrie de mai multe ori decât Messi, în competiţiile europene. Atacantul portughez al echipei Real Madrid are 113 goluri, în 151 de meciuri.

În partida cu Olympiacos, Lionel Messi a marcat în minutul 61, direct din lovitură liberă, şi a dus scorul la 2-0, după ce Barcelona deschisese scorul în urma autogolului lui Dimitrios Nikolaou, din minutul 18. Lucas Digne a mai punctat pentru învingători, în minutul 64, iar Nikolaou a stabilit scorul final, în minutul 90.