FC Viitorul a fost învinsă, duminică, la Belek, scor 2-0, de Galatasaray Istanbul, într-un meci de pregătire în care mijlocaşul Ianis Hagi a revenit la campioana Ligii 1, după perioada petrecută la Fiorentina.

Dacă pentru echipa lui Gheorghe Hagi a fost doar primul meci de la reluarea antrenamentelor, pentru Galatasaray a fost penultimul înaintea jocurilor oficiale. Viitorul a reușit să-și creeze câteva situații bune de a înscrie în primele 45 de minute: prima dată prin Chițu în minutele 10 și 15, apoi prin Ianis Hagi, ale cărui șuturi de la distanță au fost periculoase, în minutele 25 și 28, la ultimul mingea atingând și bara transversală. Cea mai mare ocazie a primei reprize a fost irosită de Chițu, în minutul 26, care nu l-a putut învinge pe Ișcan din doar şapte-opt metri.

În repriza secundă, ambii antrenori au schimbat formulele de joc, însă singurele goluri ale meciului au aparținut celor de la Galatasaray, care au punctat prima dată prin Rodrigues, în minutul 61, și apoi au stabilit scorul final, în minutul 68, după un autogol al lui Horj.

Mijlocaşul Viitorului, Carlo Casap, a evoluat pentru prima oară după accidentarea care l-a ținut şase luni departe de teren.

FC Viitorul: Tordai (30 Buzbuchi, 60 Râmniceanu) – Căpușă (46 Lopez, 89 Neciu), Țîru (46 Ghiță), Hodorogea (46 Horj, 70 Casap), Ganea (46 De Nooijer) – Cicâldău (46 Ciobanu), Băluță (30 Mladen, 60 Twumasi), Vînă (46 Dumitrescu) – Chițu (46 Voduț, 89 Pop), I. Hagi (46 Drăguș), Gavra (46 Mățan, 89 Pitu). Manager tehnic: Gheorghe Hagi.

Galatasaray Istanbul: Ișcan – Linnes (46 Filho), Gunter (46 Denayer), Calik (46 Aziz), Latovlevici (46 Balta) – Inan (46 Feghouli), Donk (68 Roque), Cigerci (46 Ndiaye), Gumuș (46 Rodrigues) – Derdiyok, Oztekin (46 Belhanda). Antrenor: Fatih Terim.

Programul următoarelor jocuri amicale ale formației constănțănțene la Belek:
-15 ianuarie: FC Viitorul – Skenderbeu (Albania, la Titanic Hotel din Lara, ora locală 17.00)
– 18 ianuarie: FC Viitorul – Luch Vladivostok (Rusia)
– 18 ianuarie: FC Viitorul – Grasshoppers Zurich (Elveția)
– 22 ianuarie: FC Viitorul – Kapaz (Azerbaidjan)
– 22 ianuarie: FC Viitorul – FC Rostov (Rusia)
– 25 ianuarie: FC Viitorul – Cernomorets Odessa (Ucraina)
– 25 ianuarie: FC Viitorul – Jagiellonia (Polonia)