Formaţia CFR Cluj a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, echipa Astra Giurgiu, în etapa a 25-a din Liga 1.

Emmanuel Culio, în minutul 9, şi George Ţucudean, în minutul 67, au marcat golurile învingătorilor. A fost primul gol înscris de Ţucudean pentru CFR Cluj, după transferul de la FC Viitorul, atacantul ratând şi o ocazie cu poarta goală, în startul jocului.

În clasament, liderul CFR Cluj a acumulat 56 de puncte şi s-a distanţat la cinci puncte de FCSB, dar echipa pregătită de Nicolae Dică are un meci mai puţin disputat, urmând să joace duminică derby-ul cu Dinamo. Astra rămâne pe locul 4, cu 41 de puncte.

CFR: Arlauskis – Manea, Vinicius, Mureşan, Camora – Hoban (Bordeianu 78′), Djokovic – Deac, Culio, Ioniţă (Omrani 63′) – Ţucudean (Costache 84′). Antrenor: Dan Petrescu.

Astra: Iliev – Butean, Bejan, Polczak, Stan – Mrzljak, Seto – L. Buş (Balaure 61′), F. Matei (Chipirliu 72′), R. Moise (Biceanu 83′) – Abang. Antrenor: Edward Iordănescu.

Cartonaşe galbene: D. Djokovic 20’/Moise 70′, Chipirliu 83′.

Meciul a fost arbitrat de Alexandru Tudor, ajutat de asistenţii Vladimir Urzică şi Ciprian Danşa, iar al patrulea oficial a fost Andrei Chivulete. Observatori au fost Laszlo Sajtos (CCA) şi Constantin Ţolea (LPF).

Stadion: „Dr. Constantin Rădulescu”, Cluj-Napoca.