Barcelona s-a calificat în finala Cupei Spaniei, după ce s-a impus pe terenul lui Real Madrid, Santiago Bernabeu, cu 3-0. În partida tur, cele două au încheiat la egalitate, scor 1-1.

În prima repriză, echipa gazdă s-a jucat cu ocaziile, iar Vinicius nu a reușit să profite de șansele pe care le-a avut în fața porții. În a doua parte a meciului, Barcelona s-a dezlănțuit. Luis Suarez a deschis scorul pe terenul madrilenilor în minutul 50.

19 minute mai târziu, Varane a marcat în propria poartă.

Scorul final a fost decis de același Luis Suarez, care a înregistrat dubla după ce a transformat o lovitură de la 11 metri.

Astfel, Barcelona s-a calificat în Cupa Spaniei, după 4-1 la general în fața eternei rivale Real Madrid.

Sâmbătă, de la ora 21:45, cele două formații se vor întâlni din nou, pe același teren, în La Liga. În clasament, Barcelona este lider cu 57 de puncte, în timp ce Real Madrid are 48 de puncte și ocupă locul al treilea.