Cu cinci etape înaintea finalului de sezon al Ligii 2, Dunărea Călăraşi şi-a asigurat matematic promovarea în prima ligă. Echipa, pregătită de Dan Alexa, va evolua în premieră în Liga 1.

Din 1956 şi până astăzi, clubul din Bărăgan a purtat mai multe denumiri. De la Progresul la Celuloza Călăraşi, dar niciodată nu a reuşit să ajungă mai sus de Liga 2.

Actuala echipă care a reuşit promovarea în Liga 1 a fost înfiinţată în 2005, scrie Prosport.

Sâmbătă, în cadrul rundei cu numărul 33, Dunărea s-a impus pe teren propriu în compania nou-promovatei Ripensia Timişoara, scor 3-1.

Gazdele aveau nevoie de un singur punct pentru a-şi asigura matematic promovarea. Ripensia a condus cu 1-0 la pauză, dar jucătorii lui Alexa au reuşit să revină în partea secundă şi să tranşeze partida. Marius Toma (30′) a punctat pentru timişoreni, în timp ce pentru echipa din Călăraşi au marcat Valentin Munteanu (47′), Alin Dobrosavlevici (53′) şi Silviu Pană (83′). În minutul 87, Dobrosavlevici a fost eliminat după ce şi-a strâns de gât un adversar.