FCSB se numără printre primele cinci echipe care şi-au asigurat prezenţa în şaisprezecimile de finală ale Ligii Europa. În urma rezultatelor de joi, din runda a patra, au mai obţinut calificarea în următoarea fază a competiţiei Dinamo Kiev, Arsenal Londra, Lazio şi Zenit Sankt Petersburg.

Rezultatele înregistrate joi şi clasamentele grupelor după cea de-a patra etapă:

Grupa A:
Slavia Praga – Villarreal 0-2 (Bacca 15′, Deli 89′-autogol)
Maccabi Tel Aviv – Astana 0-1 (Twumasi 57′)

Clasament:
1. Villarreal – 8 p.
2. Astana – 7 p.
3. Slavia Praga – 5 p.
4. Maccabi Tel Aviv – 1 p.

Grupa B:
Young Boys – Dinamo Kiev 0-1 (Buyalskyy 70′)
Partizan – Skenderbeu 2-0 (Tosic 39′, Tawamba 66′)

Clasament:
1. Dinamo Kiev – 10 p.
2. Partizan Belgrad – 5 p.
3. Young Boys – 3 p.
4. Skenderbeu – 2 p.

Grupa C:
Ludogoreţ – Braga 1-1 (Marcelinho 68’/Fransergio 83′)
Istanbul Başakşehir – Hoffenheim 1-1 (Visca 90+3’/Grilitsch 47′)

Clasament
1. Ludogoreţ – 8 p.
2. Braga – 7 p.
3. Hoffenheim – 4 p.
4. Başakşehir – 2 p.

Grupa D:
Rijeka – Austria Viena 1-4 (Pavicic/Prokop 41′ 62′, Serbest 73′, Monschein 83′)
AEK Atena – AC Milan 0-0

Clasament
1. AC Milan – 8 p.
2. AEK Atena – 6 p.
3. Austria Viena – 4 p.
4. Rijeka – 3 p.

Grupa E:
Lyon – Everton 3-0 (B. Traore 68′, Aouar 76′, Depay 88′)
Apollon – Atalanta 1-1 (Zelaya 90+4′)

Clasament
1. Atalanta 8 p.
2. Lyon 8 p.
3. Apollon 3 p.
4. Everton 1 p.

Grupa F:
Lokomotiv Moscova – Sheriff 1-2 (Farfan 26′, Badibanga 41′, Brezovec 58′)
FC Copenhaga – Zlin 3-0 (Luftner 40′, Verbic 49′, 90+2′)

Clasament
1. Copenhaga 6 p.
2. Sheriff 6 p.
3. Lokomotiv Moscova 5 p.
4. Zlin 2 p.

Grupa G:
Plzen – Lugano 4-1 (Krmencik 4′, 19′, Horava 45′, Cermak 56’/Mariani 15′)
FCSB – Hapoel Be’er Sheva 1-1 (Fl. Coman 31’/ Sahar 37′)

Clasament
1. FCSB 10 p.
2. Plzen 6 p.
3. Beer Sheva 4 p.
4. Lugano 3 p.

Grupa H:
Arsenal – Steaua Roşie Belgrad 0-0
FC Koln – BATE Borisov 5-2 ( Zoller 16′, Osako 54′, 82′, Guirassy 63′, Jojic 90′ /Milunovic 31′, Signevich 33′)

Clasament
1. Arsenal 10 p.
2. Steaua Roşie 5 p.
3. BATE 4 p.
4. Koln 3 p.

Grupa I:
Vitoria Guimaraes – Olympique Marseille 1-0 (Hurtado 80′)
FC Salzburg – Konyaspor 0-0

Clasament
1. Salzburg 8 p.
2. Marseille 6 p.
3. Guimaraes 4 p.
4. Konyaspor 4 p.

Grupa J:
Athletic Bilbao – Östersund 1-0 (Aduriz 70′)
Hertha Berlin – Zorya Luhansk 1-0 (Selke 16′, 73′)

Clasament
1. Ostersunds 7 p.
2. Zorya 6 p.
3. Bilbao 5 p.
4. Hertha 4 p.

Grupa K:
Lazio – Nice 1-0 (Le Marchand a.g. 90+2′)
Vitesse – Zulte Waregem 0-2 (Baudry 4′, Kaya 70′)

Clasament
1. Lazio 12 p.
2. Nice 6 p.
3.Waregem 4 p.
4. Vitesse 1 p

Grupa L:
Real Sociedad – Vardar Skopje 3-0 (Juanmi 31′, De la Bella 69′, Jon 81′)
Rosenborg – Zenit 1-1 (Bendtner 55’/Kokorin 90+3′)

Clasament
1. Zenit 10 p.
2. Sociedad 9 p.
3. Rosenborg 4 p.
4. Vardar 0 p.

VIATenews
SURSĂMediafax
SHARE

LĂSAȚI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.