Juventus e la un pas să realizeze al patrulea event consecutiv după ce a câşţigat Cupa Italiei. Torinezii s-au impus cu 4-0 în faţa rivalei AC Milan, la capătul unui meci în care toate golurile s-au marcat după pauză. Nicio altă echipă din Italia nu a reuşit să triumfe de patru ori la rând în Cupa.

După o primă repriză echilibrată, campioana şi principala favorită la câştigarea titlului s-a dezlănţuit. Benatia a deschis scorul cu o lovitură de cap la colţul lung, după o centrare de maestru expediată de Pjanic din colţul terenului. Marcaţi de primirea golului, elevii lui Gattuso i-au permis lui Douglas Costa să majoreze diferenţa de pe tabelă. Brazilianul a şutat puternic la colţul scurt, Donnarumma a respins greşit, iar mingea s-a oprit în plasa laterală. Benatia a semnat dubla în minutul 64, iar scorul final a fost stabilit după autogolul lui Kalinic.

Juventus mai are nevoie de un singur punct pentru a deveni matematic campioana Italiei. Buffon şi colegii săi pot ridica pentru a şaptea oară la rând titlul deasupra capului.