Stadionul “Gheorghe Hagi” din strada Primăverii a găzduit sâmbătă de la ora 11:00 duelul dintre Farul și Luceafărul Oradea din etapa a XVII-a a ligii secunde de fotbal.

Constănțenii s-au impus detașat împotriva oradenilor cu scorul de 5-0. La pauză scorul era deja 4-0 în favoarea “marinarilor”.

A fost cel mai mare success din acest campionat pentru echipa de la malul marii care s-a apropiat la un singur punct de locul 15, cel care menține echipa în sezonul viitor al ligii secunde.

Pentru Farul au marcat: Georgian Păun în minutul 13, Yeboah Twumasi în minutele 33 și 43, Marius Fotescu în minutul 40 și Jallow Momodou în minutul 53.

Bihorenii puteau marca golul de onoare în minutul 60, dar Cătălin Țâră a executat slab un penalty, șutul fiind reținut de portarul Mihai Popa.

Etapa viitoare, sâmbătă, 24 noiembrie, de la ora 13, Farul va evolua tot la Constanța cu penultima clasată, Dacia Unirea Brăila, echipa care a reușit în această etapă prima victorie din acest sezon: 2-1 cu Daco-Getica la Brăila. Daco-Getica a învins rundă trecută Farul cu scorul de 3-0 la București. Cu un succes runda viitoare, Farul se poate gândi liniștită la pregătirea din iarnă, când se anunță intariri în lotul condus de Petre Grigoraș.

Sursa foto:Facebook FC Farul Constanța