Simona Halep, nr. 1 mondial, se va lupta pentru un loc în sferturi cu Elise Mertens.

S-a aflat ora de start a partidei dintre Halep și Mertens. Meciul este programat să înceapă de la ora 12:00. Până acum, Roland Garros decurge foarte bine pentru Halep. Constănțeanca a pierdut un singur set în turneu, în primul meci, când a întâlnit-o pe Alison Riske (SUA, locul 83), partida terminându-se 2-6, 6-1, 6-1. În drumul spre optimi, Simona a mai trecut de Taylor Townsend (SUA, locul 72 WTA), cu scorul de 6-3, 6-1 și de Andrea Petkovic (Germania, locul 107 WTA), cu scorul de 7-5, 6-0.

Pentru prezența în optimi, Simona are garatat un cec în valoare de 222.000 de euro și 240 de puncte WTA.