Formaţia Real Madrid a fost învinsă, miercuri seară, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, de echipa Real Betis, în etapa a cincea din campionatul Spaniei, iar campioana en titre din La Liga şi-a încheiat seria de 73 de meciuri consecutive cu gol înscris.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Antonio Sanabria, în cel de-al patrulea minut din prelungirile reprizei a doua.

La oaspeţi, internaţionalul român Alin Toşca nu s-a aflat în lot, din cauza unei accidentări.

Real Madrid: Navas – Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo (L. Vazquez 72′) – Modric (B. Mayoral 72′), Casemiro, Kroos – Isco (Asensio 67′), Ronaldo, Bale. Antrenor: Zinedine Zidane.

Real Betis: Adan – Barragan, Mandi, Feddal, Durmisi – Camarasa (Guardado 44′), Garcia, Ruiz (Joaquin 80′) – Guerrero (Boudebouz 61′), Sanabria, Tello. Antrenor: Quique Setien.

În urma acestui rezultat, Real Madrid rămâne cu opt puncte şi se află pe locul 7, în timp ce Real Betis acumulează nouă puncte şi urcă pe poziţia a şasea. Lider este FC Barcelona, cu 15 puncte din tot atâtea posibile.

Pentru formaţia pregătită de Zinedine Zidane urmează partida cu Deportivo Alaves, programată sâmbătă, de la 17:15, în deplasare. Real Betis va juca în runda următoare cu Levante, luni, de la 22:00, pe teren propriu.