Formaţia italiană Juventus Torino a remizat, marţi, pe teren propriu, scor 2-2 (2-1), cu echipa engleză Tottenham Hotspur, în prima manşă a optimilor de finală ale Ligii Campionilor.

Gonzalo Higuain a marcat ambele goluri ale gazdelor, în minutele 2 şi 9, a doua oară punctând dintr-o lovitură de la 11 metri. Atacantul argentinian a şi irosit un penalty, în minutul 45+2, la scorul de 2-1, după ce Harry Kane reuşise să reducă din diferenţă în minutul 35.

În partea secundă, Christian Eriksen a restabilit egalitatea, în minutul 72, cu un gol marcat direct dintr-o lovitură liberă de la 18 metri.

Juventus: Buffon – De Sciglio, Benatia, Chiellini, Alex Sandro – Khedira (Bentancur 66′), Pjanic, Bernardeschi – D. Costa (Asamoah 90+2′), Higuain, Mandzukic (Sturaro 76′). Antrenor: Massimiliano Allegri.

Tottenham: Lloris – Aurier, Sanchez, Vertonghen, Davies – Eriksen (Wanyama 90+2′), Dier, Dembele – Lamela (Lucas 89′), Kane, Alli (Son 83′). Antrenor: Mauricio Pochettino.

Meciul retur se va disputa miercuri, 7 martie, de la 21:45.