Jucătoarea română de tenis Simona Halep, locul 2 în clasamentul WTA, va evolua împotriva Magdalenei Rybarikova (Slovacia, 33 WTA) în turul al doilea al turneului de la Toronto (Canada), dotat cu premii în valoare totală de 2,434,389 de dolari.

Rybarikova a învins-o, scor 7-5, 6-0, într-o oră şi cinci minute de joc pe croata Mirjana Lucici-Baroni, locul 31 WTA. Sportiva din Slovacia a ajuns pe tabloul principal în Canada din postura de lucky loser, după ce a înlocuit-o pe americanca Madison Keys, locul 17 WTA, care s-a retras din cauza unei accidentări.

Simona Halep, deţinătoarea trofeului la Rogers Cup, a fost acceptată direct în turul doi la competiţia din Canada. Simona a învins-o anul trecut, în finală, pe Madison Keys, scor 7-6 (2), 6-3. În 2015, la Toronto (cele două oraşe alternează la organizarea Rogers Cup), românca a fost finalistă.

Rybarikova şi Halep s-au mai întâlnit până acum de trei ori, ultima dată în 2014. Sportiva din Slovacia conduce cu 2-1 la întâlnirile directe.