“Ştiu să-mi aleg meseria”, Editia a IV-a,  14-15 martie 2019

În perioada 14-15 martie 2019 Inspectoratul Școlar Județean Constanța organizează Târgul meseriilor, ediția de primăvară, sub titlul Ştiu să-mi aleg meseria!, având ca actori principali unitățile școlare cu oferte de pregătire pentru învățământul profesional și învățământul profesional dual.

Evenimentul se adresează elevilor din ultimele clase de gimnaziu precum și părinților acestora care pot beneficia, și cu această ocazie, de cunoaşterea  obiectivă  a resurselor personale ale copiilor lor, a intereselor sau aptitudinilor acestora.

Elementul de noutate al acestei ediții este prezența elevilor din învățământul primar care, cu ajutorul profesorilor care le îndrumă pașii, vor face cunoscute vizitatorilor rezultatele activităților de orientare profesională, menite să valorifice întregul demers al consilierii unui elev pentru o carieră de succes.

Cele 36 de unităţi şcolare cu învăţământ profesional și dual, împreună cu cei peste 150 de  operatori economici-parteneri,  îşi vor expune oferta de formare între orele 11.00 și 18.00, în zilele de 14 și 15 martie la Casa de Cultură din Constanța și în cele cinci locații din județ: Medgidia, Cobadin, Crucea, Cogealac și Mangalia.

Cu sprijinul și implicarea autorităților locale, a Instituției Prefectului Constanța, a reprezentanților CJRAE (Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională), a Camerei de Comerț, Industrie, Navigație și Agricultură Constanța,  elevii și părinții vor putea beneficia de informații complete, specifice unei consilieri de calitate, referitoare la cele 28 de calificări profesionale din oferta educațională constănțeană.

Școlile gimnaziale din județ vor fi incluse în programul de vizitare, eșalonat pe ore, de către centrele organizatoare.

Graficul desfășurării târgurilor de meserii din perioada 14-15 martie 2019

Joi, 14 martie 2019, ora 11.00 – deschiderea oficială – Casa de Cultură Constanța

Program de vizitare 11.00-18.00

1.     Liceul Tehnologic “I.N. Roman”

2.     Liceul Tehnologic „D.Leonida”

3.     Liceul Tehnologic „Gh.Miron Costin”

4.     Colegiul Comercial ”Carol I”

5.     Liceul Tehnologic “C.A.Rosetti”

6.     Liceul de Marină

7.     Liceul Tehnologic de Electrotehnică și Telecomunicații

8.     Liceul Energetic Constanța

9.     Liceul Tehnologic ”Pontica”

10.  Liceul Tehnologic ”Tomis”

11.  Liceul Tehnologic “N.Dumitrescu” Cumpăna

12.  Liceul Tehnologic „V.Madgearu”

13.  Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă „Albatros”

14.  Liceul Tehnologic UCECOM “Spiru Haret”

Joi, 14 martie 2019 – orele 11.00-18.00

Medgidia – Casa de cultură ”I.N.Roman” festivitate de deschidere – ora 11.00

1.         Liceul Tehnologic  „Nicolae Titulescu” Medgidia

2.          Liceul Tehnologic „Dragomir Hurmuzescu” Medgidia

3.          Liceul Tehnologic „Axiopolis” Cernavodă

4.         Liceul Tehnologic  „Dobrogea” Castelu

Vineri, 15 martie 2019 – orele 11.00-18.00
Cobadin – Căminul cultural festivitate de deschidere – ora 11.00

1.       Liceul Cobadin

2.       Liceul Tehnologic “N.Istrăţoiu” Deleni

3.       Liceul Tehnologic “Jean Dinu”, Adamclisi

4.       Liceul Tehnologic  Independenţa

5.       Liceul “Regele Carol I” Ostrov

6.       Liceul Tehnologic Topraisar

7.       Liceul Teoretic Băneasa

Vineri, 15 martie 2019– orele 11.00-18.00

Cogealac – Caminul cultural – festivitate de deschidere – ora 11.00

1.    Liceul Tehnologic  Cogealac

2.     Liceul Tehnologic Mihai Viteazu

3.    Liceul Tehnologic “Lazăr Edeleanu”, Năvodari

Vineri, 15 martie 2019– orele 11.00-18.00

Mangalia   Liceul Tehnologic „Ion Bănescu”,festivitate de deschidere – ora 11.00

1.    Colegiul Economic Mangalia

2.    Liceul Tehnologic „Ion Bănescu” Mangalia

3.    Liceul Teoretic Negru Vodă

 
Vineri, 15 martie 2019, orele 11.00-18.00

CruceaLiceul Tehnologic  Crucea– festivitate de deschidere – ora 11.00

1.    Liceul Tehnologic  Crucea

2.     Liceul Tehnologic “I.C.Brătianu” Nicolae Bălcescu

3.    Liceul Tehnologic  Ciobanu

4.    Liceul Tehnologic “Carsium” Hârşova

 

 

 

INSPECTOR ŞCOLAR GENERAL,                                                               INSPECTOR ŞCOLAR GENERAL ADJ.,

 

Prof. Zoia Gabriela Bucovală                                                                        Prof. Anca Iuliana Dragomir

 

 

Coordonatori,

 

INSPECTORI PENTRU ÎNVĂŢĂMÂNTUL PROFESIONAL ŞI TEHNIC,

 

Prof.dr. Gabriela Carmen Neagu                     Prof. Daniela Frangopol

 

SHARE

Lasă un răspuns

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.